FIFA Dünya Kupası

RAKİPLERİMİZİ TANIYALIM

tr_draw

Bugün Rusya’nın Saint Petersburg kentinde 2018 FIFA Dünya Kupası elemeleri kura çekimi yapıldı. Son yıllarda fazlaca düşüş yaşayan Türkiye 4. torbaya kadar gerilerken kura çekimi sonucu oldukça şanslıydı. Milliler Hırvatistan, İzlanda, Ukrayna ve Finlandiya ile aynı grupta yer aldı. Alt torbada olmamıza rağmen bu gruptan ne yapıp edip lider çıkmamız lazım.

HIRVATİSTAN

croGrubumuzda bizi en fazla zorlayacak rakip Hırvatistan. Hırvatlar 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde de H Grubu’nda yer alıyor ve şu ana kadar oynadığı 6 karşılaşmada 4 galibiyet ve 2 beraberlik alarak grubu İtalya’nın ve Norveç’in önünde lider götürüyor. İlk torbadan İngiltere, Almanya, İspanya gibi takımların yerine Hırvatistan gelmesi büyük şans. Yine de Hırvatistan çok önemli ve güçlü bir rakip. Bağımsızlıklarını kazanmalarından bu yana düzenlenen 5 Avrupa Şampiyonası’nın 4’üne (1996, 2004, 2008, 2012) FIFA Dünya Kupası’nın biri hariç 4’üne (1998, 2002, 2006, 2014) katılmayı başardılar. Elemelerde sürekli başarılılar.

İZLANDA

islİzlanda 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda millilerimizle aynı grupta yer almaktadır. Şu ana kadar hiçbir Avrupa Futbol Şampiyonası ve FIFA Dünya Kupası’nda yer alamamıştır. İzlanda 2013 yılına kadar önemli bir başarı elde edememişken 2014 FIFA Dünya Kupası elemelerinde önemli bir çıkış yakalamıştır. Grubunda Slovenya ve Norveç’i geride bırakarak İsviçre’nin ardından ikinci olmuş ve Baraj Maçı oynama hakkı elde etmiştir. Baraj Maçı’nda Hırvatistan’a kaybederek ilk defa FIFA Dünya Kupası’nda mücadele etme hakkını elinden kaçırmıştır. 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde de şu ana kadar üstün bir performans göstererek Çek Cumhuriyeti, Hollanda ve millilerimizin önünde grubu lider götürmektedir. İzlanda’da oynanan karşılaşmayı Türkiye’ye karşı 3-0 kazanmıştır.

UKRAYNA

ukrUkrayna Futbolu 2000’li yılından itibaren çıkış yaşamış fakat bu son yıllarda düşüşe geçmiştir. İlk olarak 2006 FIFA Dünya Kupası elemelerinde başarılı olarak Türkiye’nin de yer aldığı grubu lider bitirerek finallerde mücadele etmiştir. Daha sonra ev sahivi olarak katıldığı 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda boy gösteren Ukrayna bu kupada grup maçları sonunda kupaya veda etmiştir. Daha sonra oynadığı 2014 FIFA Dünya Kupası elemelerinde başarısız olmuş ve şu an devam eden 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde ise Slovakya ve İspanya’nın ardından 3. sırada devam ediyor.

FİNLANDİYA

finFinlandiya bugüne dek elemelerde başarılı olup ne Avrupa Futbol Şampiyonası ne de FIFA Dünya Kupası’nda mücadele verememiştir. Fakat 2000’li yıllardan sonra ciddi bir çıkış yakalayan Finlandiya önce 2006 FIFA Dünya Kupası elemelerinde 12 maçın 6’sını kazanarak kendi rekorunu kırmış, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde ise grup liderinin 4 puan arkasında kalarak Baraj Maçları oynama hakkını çok az farkla kaybetmişti. 2010 FIFA Dünya Kupası elemelerinde de iyi bir grafik çizmiş Almanya ve Rusya’nın ardından 4 puan farkla Baraj Maçları’nı kaçırmıştır. Bu yıldan sonra yükseldiği grafikten düşmeye başlamış 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası ve 2014 FIFA Dünya Kupası elemelerinde önceki performansları gösterememiştir. Şu anda 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde ise oldukça kötü bir grafik çiziyor. Oynadığı 6 maçta sadece 1 galibiyet almış ve grubunda sondan ikinci durumda.

Millilerimiz hiçbir rakibi bu grupta alır götürür denilebilecek rakipler değil. Bu yüzden Türkiye’nin gruptan çıkma şansı yüksektir. Eğer 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde başarılı bir grafik çizersek bundan sonraki elemelerde de bir daha 4. torbadan kuraya girmeyiz.

 

Mesajınızı Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir