FIFA Dünya Kupası

FORMAT

Önceki1 of 6Sonraki

AFC – Asya (4.5)

afc_logoAsya Futbol Konfederasyonu’na üye toplam 46 üye ülkenin tamamı elemelere katılmaktadır. Eşleşmelerde 2015 yılı Ocak ayı FIFA Sıralaması dikkate alınarak oluşturulmaktadır.

1. TUR: FIFA Sıralamasında 35-46. sıralarda yer alan 12 takım çift maçlı eleminasyon sistemine göre karşılaşmaktadır. Kazanan 6 takım bir üst tura yükselmektedir.
2. TUR: Toplam kırk takım (1-34. sıra takımlar ve altı 1. Tur galibi takım) 5’erli 8 gruba ayrılıyor. Çift devreli lig usulüne göre oynanacak karşılaşmaların ardından 8 grubun lideri ve en iyi dört ikinci takım olmak üzere toplam 12 takım bir üst tura yükseliyor.
3. TUR: Toplam 12 ülke 6’şarlı 2 gruba ayrılacak. Çift devreli lig usulü oynanacak olan maçlar sonunda ilk iki sırayı alan toplam 4 ülke 2018 FIFA Dünya Kupası’na katılma hakkı elde edecek. Grupları üçüncü sırada bitiren 2 ülke ise bir sonraki turda mücadele verecek.
4. TUR: İki ülke çift maçlı eleminasyon sistemine göre karşılaşacak olup turu geçen takım Kıtalararası Baraj Maçı oynama hakkı kazanacak.

Önceki1 of 6Sonraki